Luxusní pobyty v zahraničí za příznivé ceny

Pokud navštívíte cestovní kancelář a budete se informovat na významné středisko cestovního ruchu ve Španělsku, určitě vám doporučí Ibizu. Katalánský název tohoto španělského ostrova, který se nachází v Baleárského souostroví na západě Středozemního moře, je Eivissa. Rozlohou je Ibiza třetím největším ostrovem Baleár.

Leží asi 80 kilometrů jihozápadně od Mallorky a 90 až 150 kilometrů na jihovýchod od španělské pevniny. Je oválného tvaru, který je protáhlý ve směru jihozápad - severovýchod. Má délku 41 km, šířku 22 km, pobřeží má obvod 210 km. Je poměrně členitý, místy s vysokými pobřežními útesy. Jeho nejvyšším vrcholem je Sa Tala, s výškou 475 metrů nad mořem.

Hlavním a největším městem ostrova je Eivissa na jihovýchodním pobřeží. Je metropolí ostrova, je plné barů a restaurací, originálních kaváren, kde si můžeme dát šálek znamenité kávy, která je pro některé dobrým afrodiziakem. Přibližně do 60. let 20. století byla Ibiza soběstačným ostrovem zemědělců a rybářů, hlavním vývozním zbožím byla sůl. Avšak s nástupem masové turistiky se vše změnilo.

Dnes 98% ekonomiky představuje turismus a potraviny a ostatní zboží se ve velkém dovážejí z pevniny. Ročně navštíví Ibizu okolo 1,5 milionu turistů. Láká zejména mladé lidi, noční klub Privilege je považován za největší na světě. Určitě zde najdeme i sexshop. Ve světle zámořských objevů na přelomu 15. a 16. století se Baleárské ostrovy ocitly na okraji zájmu. Počet obyvatel klesal a ostrovy se často stávaly terčem berberských pirátů. Nouze často doháněla i obyvatele Ibize ke korzárstvu, které skončilo na začátku 19. století. Až od konce 50. let začali vyrůstat podél pobřeží hotely a ostrov se brzy proměnil na významnou rekreační oblast.